چطور فردی با نشاط و پر انرژی باشیم؟

چطور فردی با نشاط و پر انرژی باشیم؟

تا حالا شده که به افرادی صفت پر انرژی بودن بدهید ؟ یا بگویید وقتی کنار او هستم حالم خوب است و انرژی می گیرم ؟ یا بگویید از بودن در کنار این افراد احساس خوب و مثبتی دارم ؟

همه ما این افراد را دیده ایم افرادی که  با رفتارهایشان و کلامشان به ما حس خوبی می دهند و بودن در کنار آنها برای ما لذت بخش است .از آنجایی که شادی و انرژی مسری است و زمانی که افرادی با نشاط و پر انرژی در کنار ما هستند انرژی و نشاط ما هم افزایش می یابد .

 

 

چرا داشتن  نشاط و انرژی اهمیت دارد ؟

پاسخ کاملا واضح است زمانی که سطح انرژی و نشاط ما بالا باشد بهره وری ما در کار و زندگی هم افزایش می یابد و در مسیر رسیدن به اهداف موفق تر هستیم ، دلیل دیگری که نشان دهنده اهمیت پر انرژی بودن هست و بسیار هم در زندگی ما تاثیر دارد بهبود روابط ما هست . ما انسان ها همواره ترجیح می دهیم در کنار افراد مثبت و پر انرژی باشیم و از افراد بی حال و حوصله و منفی تا حد امکان دوری می کنیم . پس نشاط و انرژی بالا در شما نه تنها موجب بهتر شدن زندگی خودتان می شود بلکه باعث می شود افراد جذب شما شوند و ارتباطات گسترده تری را تجربه کنید .

happy women

از چه افرادی انرژی می گیرید ؟

در یکی از کارگاه هایم و در صفحه اینستاگرام از مخاطبینم سوال کردم از چه افرادی انرژی می گیرید یا افراد پر انرژی و با نشاط چه ویژگی هایی دارند ؟ اغلب پاسخ ها به این صورت بود که :

” افراد پر انرژی هر جا باشند انرژی را با خود به همراه می آورند ”

” خود جوش هستند ، انرژی درونی بالایی دارند و در شرایط سخت انگیزه خود را از دست نمی دهند ”

” خوش خنده و با نشاط هستند و همیشه لبخند به لب دارند”

” خوش بین و مثبت هستند و غرغر نمی کنند ”

” انرژی کلامشان بالاست و با خودشان در هماهنگی هستند ”

حتی برخی از عزیزان گفتند که ” افراد پر انرژی دوستان پر انرژی هم دارند ” که البته درست و بسیار هم تاثیر گذار است .

تمامی پاسخ ها و نظراتی که این دوستان می گفتند در مورد افراد پر انرژی صدق می کند و هر کسی با دیدن یک یا چند نوع ویژگی در این افراد به آنها پر انرژی می گوید . در واقع ما به خاطر وجود این ویژگی ها در فرد به او صفت پرانرژی و با نشاط می دهیم . اما گاهی اوقات ممکن است مغز ما دچار خطای اثر هاله ای شود و به اشتباه به افرادی صفت پر انرژی و با نشاط بودن را بدهد . اثر هاله ای یعنی مغز ما یک ویژگی مثبت یا منفی را در فردی می بیند و آن را به سایر ویژگی های او تعمیم می دهد ، به طور مثال وقتی  یک شخص زیبا رو را می بینیم مغز ما می گوید پس این شخص خوش اخلاق ، راستگو ، پر انرژی و با نشاط هم هست که ممکن است در واقعیت این طور نباشد . پس مراقب باشیم دچار خطای اثر هاله ای نشویم و حواسمان به اثر هاله ای که در نظر دیگران از خود به جای می گذاریم باشد .

atrafian_shad

۳ مشخصه مهم در افراد با نشاط و پر انرژی

۳ مشخصه مهم در افراد با نشاط و پر انرژی هست که آنها را از دیگران متمایز می کند و عبارتند از:

  • مدل ذهنی و طرز فکر
  • رفتارهای کلامی
  • رفتارهای غیر کلامی

حتی ممکن است برخی از این عوامل در ذهن و فکر این افراد باشد و دیده نشود ولی همین طرز فکر متفاوت باعث می شود تا رفتارهایی متفاوت داشته باشند و در بین افراد جذابیت و محبوبیت داشته باشند .

 

مدل ذهنی و طرز فکر افراد با نشاط و پر انرژی

این افراد با انگیزه و مثبت هستند

هدفمند زندگی می کنند

همیشه سرحال و با حوصله هستند
وقتی کنار این افراد هستیم حالمان خوب هست

 

رفتار های کلامی افراد با نشاط و پر انرژی


صدای رسا و واضحی دارند
تشکر و قدردانی می کنند
شوخ طبعی و حاضر جوابی محترمانه
مردد نیستند و مطمئن صحبت می کنند
هیجان در کلام دارند
غرغر و منفی بافی نمی کنند
سعی در بهتر شدن امور دارند

رفتارهای غیر کلامی افراد با نشاط و پر انرژی


لبخند به لب دارند
سرعت عمل و چابکی دارند
قاطع و محکم رفتار می کنند

 

neshat_enerji

چطور فرد با نشاط و پر انرژی باشیم ؟


در مورد ویژگی های افراد پر انرژی و با نشاط مفصل صحبت کردیم هرچقدر این ویژگی ها در ما بیشتر باشد پرانرژی تر و با نشاط تر خواهیم بود به همین خاطر در ادامه چند تمرین را به شما خواهم گفت تا با انجام آنها به فردی پر انرژی و با نشاط تبدیل شوید . قبل از اینکه به سراغ این تمرینات بروید ، لطفا یک لحظه صبر کنید ، از شما می خواهم تا عادت های روزمره خود در تغذیه ، خواب مناسب و ورزش را هم بررسی کنید اگر عادتهای مناسبی در این زمینه ها ندارید حتما آنها را تغییر دهید .

 

تمرین اول : دائما به خودتان یاد آوری کنید
دائما از خودتان بپرسید الان پر انرژی هستی ؟ اگر پر انرژی نبودید علت آن را پیدا کنید و آن را برطرف کنید . برای این تمرین می توانید یک آلارم تنظیم کنید تا به شما چندبار در روز یادآوری کند .

تمرین دوم : به حالت ایستادن ، راه رفتن و واکنش فیزیکی بدن تان توجه کنید . کمی سریع تر قدم بردارید ، صاف بایستید تا بدن تان حالت خمودگی و بی انرژی بودن نداشته باشد و ورزش روزانه را در برنامه خود قرار دهید .

تمرین سوم : اگر تن صدای پائینی دارید کمی بلندتر صحبت کنید و برای واضح و رسا بودن کلامتان ، هنگام صحبت لب هایتان را کاملا باز و بسته کنید .

تمرین چهارم : لبخند بزنید ، لبخند زدن کار ساده ای است مراقب باشید به خاطر ساده بودن ، ای تمرین مهم را نادیده نگیرید .

تمرین پنجم : یک لیست از کارهایی که حال شما را خوب می کند و و با انجام آنها احساس خوبی پیدا می کنید تهیه کنید و هر روز به این لیست اضافه کنید و آن را مرور کنید .

امیدوارم که این مقاله برای تان مفید و مورد پسند باشد و با انجام این تمرین ها هر روز پر انرژی تر و با نشاط تر شوید و لحظات خوب و شادی را برای خودتان و اطرافیان تان بسازید .

 

زهرا ابراهیمی هستم مدرس ، مشاور و سخنران در حیطه مهارت های ارتباطی و فروش . علاقه مند به حوزه ارتباطات ، روابط بین فردی و فروش هستم و به افراد کمک کنم تا روابط خوبی را تجربه کنند و زندگی بهتری برای خود و اطرافیانشان بسازند .

ورود به اینستاگرام
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *