چطور بدون لهجه صحبت کنیم؟

چطور بدون لهجه صحبت کنیم؟

چطور بدون لهجه صحبت کنیم؟

بدون لهجه صحبت کردن ممکن است دغدغه خیلی از افراد باشد به خصوص زمانی که در یک محیط حرفه ای و رسمی قرار می گیرند.

 البته برخی از افراد هم علاقه دارند لهجه های مختلفی را یاد بگیرند تا بتوانند هر زمان که دوست دارند به لهجه مورد علاقه شان صحبت کنند .

 

قبل از هر چیزی بهتر است به تعریف واژه لهجه بپردازیم، تعریف های متفاوتی در مورد لهجه وجود دارد اما تعریفی که ما در این مقاله به آن نیاز داریم می تواند این باشد که: لهجه یعنی چیزی است که روی کلام ما و نحوه بیان کلمات ما تاثیر می گذارد.

از آنجایی که کشور عزیزمان ایران دارای لهجه ها و گویش های متنوع و بسیار زیبایی هست ، قطعا همه ما وقتی به شهرهای مختلف کشورمان سفر می کنیم از شنیدن این گویش ها و لهجه ها واقعا لذت می بریم و حتی دوست داریم که ما هم این لهجه ها را یاد بگیریم.

برخی از افراد می پرسند آیا داشتن لهجه خوب است یا خیر؟ این سوال دقیقا شبیه به این هست که بپرسیم آیا لباس محلی خوب است یا خیر؟

خب قطعا لباسهای محلی زیبایی های خاصی دارند و در اکثر روستاهای زیبای کشورمان و حتی در برخی از شهرها نیز از این لباسها استفاده می شود.

اما تصور کنید زمانی را که در یک جلسه رسمی فردی با لباس محلی حاضر شود به احتمال زیاد این فرد خیلی جدی گرفته نمی شود.

 

چطور لهجه را مدیریت کنیم؟

 

داشتن لهجه هم دقیقا شبیه همین قضیه است. لهجه ها ممکن است بسیار شیرین و گوش نواز باشند اما در برخی مکان های جدی و رسمی ممکن است حتی تاثیر منفی روی مخاطب بگذارد.

من شخصا عاشق لهجه های زیبای محلی هستم و زمانی که افراد شهر های مختلف با لهجه های شیرین خودشان صحبت کنند واقعا لذت می برم و خیلی دوست دارم لهجه های متفاوتی را یاد بگیرم.

بنابراین در پاسخ این سوال که آیا داشتن لهجه خوب است یا خیر ؟ نمی توان یک پاسخ قطعی داشت. از آنجایی که من در این مقاله قصد ندارم وجود لهجه را انکار کنم و یا لهجه های محلی را مورد نقد قرار بدهم، پس می توانم بگویم داشتن لهجه در برخی مکان ها خوب و در برخی جاها خوب نیست.

بلکه لازم است ما مهارت مدیریت و کنترل لهجه را یاد بگیریم تا هر زمان که نیاز بود بتوانیم بدون لهجه صحبت کنیم.

 

اگر لهجه داشته باشیم چه اتفاقی می افتد؟

همانطور که قبلا هم گفتم داشتن لهجه در برخی محیط ها خوب ولی در برخی جاها مناسب نمی باشد. دلایلی برای مناسب نبودن لهجه در برخی مکان ها وجود دارد که در اینجا به بررسی آنها می پردازیم.

جدی گرفته نمی شویم

داشتن لهجه در محیط های که نباید لهجه داشت باعث می شود که صحبت های ما را جدی نگیرند و به جای اینکه مخاطب به صحبت ما گوش کند به لهجه ما توجه می کند.از آنجایی که توجه فرد روی لهجه قرار گرفته است و به اصل کلام و محتوای صحبت توجه ندارد پس احتمال اینکه ما را جدی نگیرند وجود دارد.

 

مدیریت و کنترل لهجه

قضاوت شدن

حتما برای شما هم پیش آمده است که وقتی با فردی که دارای لهجه می باشد صحبت می کنید ذهن شما کنجکاو می شود تا حدس بزند که این شخص اهل کجا می باشد. وقتی با لهجه صحبت می کنیم افراد ما را قضاوت می کنند که اهل کجا هستیم ؟یا چه جور فرهنگی داریم؟

متوجه صحبت هایمان نمی شوند

حتما شما هم افرادی را دیده اید که به خاطر لهجه غلیظی که دارند و کلمات را به صورت صحیح ادا نمی کنند افراد متوجه صحبت های ایشان نمی شوند؟

این اتفاق اصلا خوشایند نیست که به خاطر داشتن لهجه شفافیت و تاثیر گذاری کلام این افراد کاهش پیدا کرده و ممکن است خیلی از فرصت های خوب را در زندگی از دست بدهند.پس چقدر خوب هست که مهارت مدیریت و کنترل لهجه را یاد بگیریم و کلام بانفوذی داشته باشیم.

چطور لهجه خود را مدیریت کنیم؟

می خواهم قبل از این که به مدیریت لهجه بپردازم به علت داشتن لهجه بپردازم، اینکه اصلا چرا لهجه بوجود می آید.

علت بوجود آمدن لهجه در واقع گوش های ما هستند. ما از زمانی که کودک بودیم کلمات را به همان شکل که شنیده ایم، ادا کرده ایم و اکنون هم می توانیم به همان روش کودکان لهجه های مختلف را یاد بگیریم و یا اینکه یاد بگیریم چطور بدون لهجه صحبت کنیم.

 

راهکارهایی برای مدیریت و کنترل لهجه

تقویت گوش ها

همانطور که گفتیم گوش های ما تاثیر بسیار زیادی در بیان و کلام ما دارند .

اگر می خواهید لهجه جدیدی یاد بگیرید و یا اینکه بدون لهجه صحبت کنید و یا اگر میخواهید شبیه فرد خاصی صحبت کنید کافیست به آن صدا با دقت گوش بدهید و سعی کنید مثل آن صحبت کنید.قطعا این روش یکی از بهترین روش های یادگیری هست.

 

تقویت گوش ها

 

البته پیشنهاد می کنم اگر می خواهید گفتگوی عادی خود را اصلاح کنید ،حتما به طرز صحبت کردن افرادی که خوب صحبت می کنند گوش کنید، نه به صدای گوینده های خبر یا رادیو ، زیرا صحبت کردن شبیه گوینده های خبر هم مناسب گفتگوهای عادی و روزمره نیست و هم مخاطب شما متوجه مصنوعی بودن صحبت های شما می شود.

ضبط صدای خود

بعد از اینکه تصمیم گرفتید به شیوه خاصی صحبت کنید هر روز یک فایل صوتی از صحبت خود را ضبط کنید بهتر است این فایل ۳ تا ۵ دقیقه باشد تا زمان زیادی از شما نگیرد پس از ضبط آن را گوش کنید و تحلیل کنید و ببینید کجاها خوب صحبت نکردید و نیاز به اصلاح دارید.

باز و بسته کردن کامل دهان

اگر به حرکات لب و دهان گویندگان ، سخنرانان و افرادی که خوب صحبت می کنند دقت کنید متوجه می شوید که این افراد هنگام صحبت کردن به صورت کامل دهان خود را باز و بسته می کنند ،طوری که اگر صدای آنها قطع شود به راحتی می توان صحبت های آنها را لب خوانی کرد. بنابراین ما کلام آنها را به صورت واضح می شنویم.

وقتی که هنگام صحبت کردن دهان خود را به صورت کامل باز و بسته می کنید کلمات با قدرت بیشتری از زبان شما خارج می شوند و این عمل باعث می شود بیان قدرتمندی داشته باشید و لهجه شما ازبین برود .

البته اگر عادت ندارید هنگام صحبت دهان خود را به صورت کامل باز و بسته کنید میتوانید یک خودکار در میان دندان های جلویی خود قرار دهید و سعی کنید ۵ تا ۱۵ دقیقه با صدای بلند صحبت کنید این تمرین را هر روز انجام دهید تا صدای قدرتمندی داشته باشید.

آمادگی با تمرین

شاید شما می خواهید با جایی تماس بگیرید یا به آنجا مراجعه کنید و دوست دارید که صحبت های شما بدون لهجه باشد. برای این کار می توانید از قبل جملاتی را که قرار است بیان کنید را مشخص کرده و مکالمه خود را تمرین کنید. البته شما می توانید از دوستی که بدون لهجه صحبت می کند کمک بگیرید تا ایرادات شما را اصلاح کند .با این تمرین علاوه بر اینکه کلام شما تقویت می شود بلکه اعتماد به نفس بیشتری هم در صحبت های خود خواهید داشت.

تعامل با افراد بدون لهجه

همانطور که وقتی می خواهیم زبان جدیدی را یاد بگیریم قرار گرفتن در محیطی که به آن زبان صحبت می کنند در یادگیری سریع آن زبان بسیار به ما کمک می کند ، قرار گرفتن در محیطی که به لهجه خاصی صحبت می کنند هم کمک می کند تا سریعتر لهجه آن ها را یاد بگیریم و تعامل و گفتگو با افراد بدون لهجه نیز همین تاثیر را در مدیریت و کنترل لهجه خواهد داشت. البته به شرطی که گوش های خود را تقویت کنیم تا بهتر بشنویم و سریعتر به نتیجه برسیم.

دوست خوبم با انجام تمریناتی که در این مقاله ارائه شد شما می توانید به راحتی لهجه خود را مدیریت و کنترل کنید و هر جا که لازم باشد بدون لهجه صحبت کنید و هر چقدر گوش های شما تقویت شود شما سریعتر نتیجه می گیرید . از شما خواهش می کنم که تمرینات را جدی بگیرید چون واقعا بدون تمرین به نتیجه مورد نظر خود نمی رسید و خوشحال می شوم اگر نتایج خوبتان را در بخش نظرات برای من بنویسید.

زهرا ابراهیمی هستم مدرس ، مشاور و سخنران در حیطه مهارت های ارتباطی و فروش . علاقه مند به حوزه ارتباطات ، روابط بین فردی و فروش هستم و به افراد کمک کنم تا روابط خوبی را تجربه کنند و زندگی بهتری برای خود و اطرافیانشان بسازند .

ورود به اینستاگرام
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *