حسن جویی چیست؟ چطوراز دیگران حسن جویی کنیم؟

حسن جویی چیست؟ چطوراز دیگران حسن جویی کنیم؟

حسن جویی چیست؟ چطور از دیگران حسن جویی کنیم؟

حسن جویی یکی از ابزارهای ایجاد حس خوب در خودمان و دیگران است، حسن جویی یکی از بهترین هدایایی است که می‌ توان به انسان‌ها داد تا دنیا جای بهتری برای زندگی شود.

 از آنجایی که نیاز به دیده شدن و دوست داشته شدن یکی از نیازهای اساسی است که در وجود انسان قرار دارد و عدم توجه به این نیاز باعث نداشتن حس خوب و کاهش عزت نفس در انسان می شود، با حسن جویی از افراد می توان به آنها احساس ارزشمندی بیشتری داد.

حسن جویی چیست؟

حسن جویی یعنی اینکه ویژگی های مثبت افراد را ببینیم و آنها را به زبان آوریم، یعنی از آنها تعریف کنیم. از آنجایی که مغز ما ذاتا منفی نگر هست و این خصلت را از اجدادمان به ارث برده است پیدا کردن ویژگی های مثبت در افراد کمی سخت به نظر می رسد.

مغز ما همواره عادت داشته است که ویژگی های منفی افراد را بیشتر ببیند بخاطر همین برای اغلب ما انسان ها انتقاد کردن و گوشزد کردن اشتباهات افراد به آنها خیلی آسان تر از حسن جویی و تعریف از ویژگی های آنها است.

حسن جویی چییست؟حسن جویی در محیط کار

حسن جویی چرا توصیه می شود؟

حسن جویی یک روش برای افزایش عزت نفس در فرزندان مان است

 یک روش فوق العاده موثر برای افزایش بهره وری کارکنان در محیط کاری است

یک روش موثر برای افزایش کیفیت روابط در بلند مدت هست

 یک روش قدرتمند برای تاثیر گذاری در شروع ارتباط و در طول ارتباط است

اگر من بخواهم در مورد مزایای حسن جویی بگویم باید یک مقاله جداگانه در مورد آن بنویسم، بنابراین تصمیم دارم در مورد یک تحقیق با شما صحبت کنم تا بتوانید کاملا به اهمیت حسن جویی پی ببرید.

حسن جویی و اهمیت آن در افزایش بهره وری

یک تحقیقی بر روی دانش آموزان یک کلاس ریاضی انجام گرفت هدف از این تحقیق این بود که ببینند وقتی در برابر عملکرد دانش آموزان در امتحان ریاضی واکنش های متفاوتی صورت می گیرد عملکرد آنها چه تغییری می کند؟

در واقع دانشمندان در این تحقیق می خواستند بفهمند کدام روش موثرتر خواهد بود: تشویق، انتقاد و یا نادیده گرفتن دانش آموزان

پس از آزمون دانش آموزان گروه اول به خاطر عملکرد خوب شان در برابر همکلاسی هایشان معرفی شدند و مورد تحسین قرار گرفتند.

گروه دوم که عملکردشان ضعیف تر بود هم به هم کلاسی هایشان معرفی شدند و مورد سرزنش قرار گرفتند.

گروه سوم و یا خیلی ضعیف ترها کاملا نادیده گرفته شدند هرچند هنگام معرفی گروه اول و دوم حضور داشتند.

گروه چهارم هم افرادی بودند که بعد از اولین امتحان به اتاق دیگری انتقال داده شده بودند و هیچ اظهار نظری در مورد کارشان دریافت نکردند.

حسن جویی چیست؟حسن جویی بهترین هدیه برای دیگران

این دانش آموزان در آزمون های بعدی هم مورد آزمایش قرار گرفتند و نتیجه ازمایشات به این صورت بود که گروه اول دانش آموزان که مورد تشویق و حسن جویی قرار گرفته بودند عملکرد قوی تر و پیشرفت زیادی در امتحانات داشتند.

گروهی که مورد سرزنش قرار گرفتند افت شدیدی در عملکردشان داشتند و گروهی که نادیده گرفته شدند عملکرد بسیار ضعیف و افتضاحی را از خود به نمایش گذاشتند.

از نتایج این تحقیق متوجه می شویم که نادیده گرفته شدن تاثیر بسیار بدتر از انتقاد و سرزنش دارد و اشاره به نقاط مثبت و حسن جویی و تشویق تاثیری بسیار قدرتمند در افزایش خودباوری و بهبود عملکرد دارد که قابل مقایسه با شیوه های دیگر نمی باشد.

 

 حسن جویی خوب چه ویژگی هایی دارد؟

 حسن جویی خوب و تاثیرگذار حسن جویی هست که چند ویژگی را داشته باشد:

متناسب با خود شخص باشد

هر کسی ویژگی های خاص خودش را دارد بنابراین حسن جویی که از همسرمان انجام می دهیم با حسن جویی که از کارمند یا مدیرمان انجام می دهیم متفاوت است. سعی کنید برای حسن جویی های تان دلیل های متناسب با خود فرد را پیدا کنید.

 اشاره به یک ویژگی خاص باشد

بهتر است برای اینکه حسن جویی ما در ذهن فرد بماند یک ویژگی خاص در او پیدا کنیم که تا به حال کسی به آن اشاره نکرده است. البته مراقب باشید برای حسن جویی ویژگی را انتخاب نکنید که فرد به نداشتن آن معروف است.

به طور مثال یک شخص به شلخته بودن معروف است و تا به حال کسی به او نگفته که منظم است و ما بخواهیم بگوییم تو فرد خیلی منظمی هستی به احتمال زیاد ناراحت می شود چون احساس می کند مسخره اش می کنید.

سورپرایز باشد

یعنی زمانی که شخص انتظارش را ندارد از او حسن جویی کنیم، یا به خاطر کاری که وظیفه اش است و آن را به خوبی انجام می دهد از او حسن جویی کنیم.

پیشنهاد می کنم برای جالب و ماندگار شدن حسن جویی ها آنها را مکتوب کنید و در جاهایی قرار دهید که فرد با دیدن آن غافلگیر شود.

 

2حسن جویی چیست؟چطور در دیگران حس خوب ایجاد کنیم؟

 

دوست خوبم از شما ممنونم که این مقاله را تا انتها مطالعه کردید شما بسیار ارزشمند هستید به خاطر اینکه برای اینکه فردی تاثیر گذار باشید تلاش می کنید با آموزش دیدن روی خودتان سرمایه گذاری کنید و بعد کمک می کنید تا دنیا جای قشنگ تری برای زندگی باشد.

افرادی که خودشان را ارزشمند می دانند و عزت نفس بالایی دارند افراد قدرشناسی هستند و به راحتی از دیگران حسن جویی می کنند و خوشحالم که شما جزو این افراد هستید.

اگر می خواهید فرمول قدرتمند حسن جویی را یاد بگیرید و از آن به عنوان ابزاری برای افزایش تاثیر گذاری در ارتباطات استفاده کنید، پیشنهاد می کنم حتما دوره رایگان و صوتی معجزه حسن جویی را تهیه کنید.

 

زهرا ابراهیمی هستم مدرس ، مشاور و سخنران در حیطه مهارت های ارتباطی و فروش . علاقه مند به حوزه ارتباطات ، روابط بین فردی و فروش هستم و به افراد کمک کنم تا روابط خوبی را تجربه کنند و زندگی بهتری برای خود و اطرافیانشان بسازند .

ورود به اینستاگرام
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

  1. مهدی
    ۴:۰۱ ۱۳۹۸/۱۰/۲۰

    مفید بود سپاس از شما.