چطور فروشنده محبوبی باشیم؟

چطور فروشنده محبوبی باشیم؟

چطور فروشنده محبوبی باشیم؟

حتما برای شما هم پیش آمده است که قصد خرید محصولی را داشتید ولی به خاطر اینکه از رفتار فروشنده خوشتان نیامده از خرید منصرف شده اید و یا شاید به خاطر اینکه از فروشنده ای خوشتان نمی آید هرگز به سمت مغازه ایشان نمی روید و اگر دوست تان هم قصد خرید داشته باشد او را منصرف می کنید و جای دیگری را برای او پیشنهاد می کنید.

 

شاید شما دوست عزیزی که در حال مطالعه این مقاله هستید فروشنده یا صاحب شرکتی باشید که قصد فروش محصولات خود را به مشتریان تان دارید و به دنبال جلب اعتماد مشتری برای فروش هستید و ممکن است به این موضوع آگاه نباشید که چرا از شما خرید نمی کنند؟

با توجه به آن چه که تاکنون در انواع و اقسام حرفه ها از اکثر فروشنده ها دیده یا شنیده ام متاسفانه این طرز فکر غالب انها بوده است که اگر محصول با کیفیت و خوب باشد فروخته می شود و یا اینکه محصول خوب خودش را می فروشد یا کسی که مشتری باشه خرید می کنه و به هیچ چیزی ارتباطی نداره پس نیازی هم به ارتباط گرفتن با مشتری و یا تبلیغ محصول نیست.

 

اینکه محصول خوب خودش را می فروشد یک باور غلط در فروش است

 

در واقع این طرز فکر برای زمانی که می خواهیم فروش خیلی کمی داشته باشیم یا اصلا نام ما در ذهن مشتری مان نماند درست است اما برای زمانی که می خواهیم فروش بیشتر و مشتریان خشنودتر و وفادارتر داشته باشیم نیاز به چیزی فراتر از کیفیت محصول داریم که آن ساخت پل ارتباطی با مشتری و جلب اعتماد او و تبدیل شدن به یک فروشنده محبوب است.

قبلا در مقاله ساخت ارتباط قدرتمند با مشتریدر مورد ۵ گام موثر ایجاد و حفظ ارتباط با مشتری صحبت کردیم بنابراین اگر هنوز این مقاله را مطالعه نکردید پیشنهاد می کنم حتما آن را مطالعه کنید.

 

من فروشنده ام را دوست دارم

 

من فروشنده ام را دوست دارم

این یکی از دلایلی هست که مشتری ها به خاطرش چیزی را می خرند و می تواند یکی از قوی ترین دلایلی باشد که باعث می شود مشتری از بین گزینه هایی که برای خرید دارد یکی از آنها را انتخاب کند.

در واقع اگر فروشنده ای بتواند نظر مشتری را به خودش جلب کند و مشتری راحت تر به او اعتماد خواهد کرد و همه ما می دانیم که اگر اعتماد مشتری را جلب کنیم پس فرایند فروش مان هم راحت تر خواهد بود.

دوست داشتن منجر به اعتماد می شود ، اعتماد منجر به خرید می شود ، خرید هم منجر به رابطه می شود و با هر بار تکرار خرید این رابطه قوی تر می شود و مشتری وفادار تر می شود در واقع این چرخه زندگی فروش است و در هر بار فرایند فروش اتفاق می افتد و ما به عنوان فروشنده وظیفه حفظ مشتری در این چرخه را داریم.

 

راه های نفوذ در قلب مشتری

از قدیم گفتند اگر میخواهی معامله را از آن خودت کنی اول مشتری را از آن خودت کن . این جمله به این معنی هست که رفتار و گفتار فروشنده تاثیر زیادی بر میزان فروش او دارد و حتی اگر مشتری در آن زمان کالای مورد نظر خودش را پیدا نکند و فروش اتفاق نیوفتد اما در آینده باز هم به آنجا مراجعه می کند و به دیگران هم پیشنهاد خواهد کرد.

راه های نفوذ در قلب مشتری

 

در ادامه به چند ویژگی که یک فروشنده لازم است داشته باشد تا در قلب مشتری نفوذ کند پرداخته ام و مطمئن هستم با تقویت این ویژگی ها در خودتان مشتریان بیشتری را جذب و حفظ خواهید کرد.

خوش برخورد باشید

همه ما فروشنده های گرم و خوش برخورد را دوست داریم و به نظرم اگر بخواهیم هزار ویژگی برای یک فروشنده موفق نام ببریم ، خوش رو و برخورد بودن جزو اولین ویژگی هایی هست که فروشندگان موفق دارند.

ممکن است هر انسانی به اندازه ای این ویژگی را در خود داشته باشد اما شما به عنوان یک فروشنده لازم است که میزان قابل توجهی این ویژگی را در خود پرورش بدهید زیرا خوش برخورد بودن نه تنها باعث فروش می شود بلکه باعث فروش مجدد هم می شود.

شما چقدر گرم و خوش برخورد هستید؟ به این ویژگی خودتان چه نمره ای می دهید؟ اگر نمره تان پایین هست وقت ان رسیده که تغییراتی را در خوتان ایجاد کنید

حتما برخی از شما خواهید گفت مگر مشتری ها اجازه می دهند که ما خوش برخورد بمانیم؟ مشتری ها باعث عصبانیت ما می شوند.

بله دوست عزیز همه مشتری ها شبیه هم نیستند و برخی از انها بد قلق هستند و اصلا شما را درک نمی کنند اما لازم است این بهانه ها را کنار بگذارید و شیوه تعامل با آنها را هم یاد بگیرید.

و البته به این نکته هم توجه داشته باشید که خوش برخورد بودن به شرایط بیرونی ارتباطی ندارد به میل درونی شما به خوب رفتار کردن با دیگران  ارتباط دارد. خوب رفتار کردن و احترام گداشتن به مشتری در هر شرایطی که هیچ هزینه ای هم ندارد.

 

اگر میخواهی معامله را از آن خودت کنی اول مشتری را از آن خودت کن

نقاط مشترک با مشتری خود را پیدا کنید

اگر هنگام صحبت با مشتری کمی دقت و تیزحسی داشته باشید به راحتی می توانید به علایق مشتری پی ببرید و اگر علایق مشتری تان مشابه علایق خودتان باشد که خیلی فرصت خوبی برای شروع صحبت در آن زمینه در اختیارتان قرار گرفته است که می توانید با پرسیدن سوالاتی جذاب در مورد علایق مشتری تان توجه او را به خود جلب کنید.

اکثر مردم عاشق این هستند که در مورد خودشان صحبت کنند بنابراین اگر در محل کار مشتری تان او را ملاقات می کنید به دنبال سرنخ هایی باشید که برای او جالب هستند مثل قاب عکس ها ، کتاب ها یا وسایلی که روی میزش قرار دارد تا بتوانید در مورد آنها با او شروع به صحبت کنید اما مراقب باشید که هدف و ماموریت خودتان را فراموش نکنید هدف شما فروش است و در نهایت صحبت شما باید به فروش منجر شود.

 

popular seller

 

دوست و مشاوری دلسوز باشید

پس از پیدا کردن موضوعات و علایق مشترک با مشتری احتمال اینکه ارتباط دوستانه کاری بین شما و مشتری برقرار شود بیشتر است و در این صورت به شما بیشتر اعتماد خواهد کرد و اغلب افراد ترجیح می دهند از یک دوست خرید کنند تا از یک فروشنده پس احتمال فروش شما هم بیشتر خواهد بود.

زمانی که شما مثل دوست برای مشتری باشید مشتری تان راحت تر از نیاز ها و دغدغه ها و مشکلات خود صحبت خواهد کرد و وظیفه شما این است که مشاور دلسوزی برای او باشید و او را راهنمایی کنید تا اعتماد شما به او بیشتر شود.

اگر ما فروش را این گونه تعریف کنیم که: فروش یعنی پاسخگویی به نیاز های مشتری و رفع دغدغه ها و مشکلات او و رسیدن به منافع دو طرفه و ایجاد رابطه برد-برد ، پس وقتی شما برای مشتری تان مشاور باشید نه صرفا یک فروشنده ، آن وقت هست که فروش اتفاق می افتد .

امیدوارم که با رعایت نکاتی که در این مقاله گفته شد بتوانید به راحتی در قلب مشتری نفوذ کنید و به اهداف فروش خود برسید.

 

مقالات مرتبط با این مقاله :

ساخت ارتباط قدرتمند با مشتری

“دو قانون طلایی برای تاثیر گذار بودن در اولین  ارتباط”

 

زهرا ابراهیمی هستم مدرس ، مشاور و سخنران در حیطه مهارت های ارتباطی و فروش . علاقه مند به حوزه ارتباطات ، روابط بین فردی و فروش هستم و به افراد کمک کنم تا روابط خوبی را تجربه کنند و زندگی بهتری برای خود و اطرافیانشان بسازند .

ورود به اینستاگرام
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ دیدگاه برای این مطلب ثبت شده است

  1. حسن فرمان نژاد
    ۳:۰۷ ۱۳۹۸/۰۶/۱۷

    عالی بود خانم ابراهیمی