تنها اصل موفقیت چیست؟

تنها اصل موفقیت چیست؟

تنها اصل موفقیت چیست؟

دقت کردین اخیرا هر جا نگاه می کنیم کلمه موفقیت رو می بینیم؟

در کتاب ها ، رسانه ها ، کلاس های موفقیت و همه جا پر شده از اینکه چطور موفقیت را بدست آوریم؟

خب بهتره دیگه از یک دیدگاه متفاوت به موفقیت نگاه کنیم و ببینیم واقعا موفقیت چی هست؟

و چه چیزی باعث میشه تا ما برخی افراد را موفق بدانیم و برخی را ناموفق؟

پس اگه میخوای تنها اصل موفقیت را بدونی تا آخر این مقاله همراه من باش.

 

تحقیق دانشگاه استنفورد و تنها اصل موفقیت

دانشگاه استنفورد در سال ۱۹۷۰ روی کودکان ۴ تا ۶ ساله تحقیقی را انجام داد. در این تحقیق از کودکان خواسته شد در اتاقی بمانند و فردی وارد اتاق شده و شیرینی بسیار خوشمزه مارشملو را در مقابل این کودکان قرار داد و به آنها گفته شد می توانند شیرینی را همان موقع بخورند و یا اینکه ۱۵ دقیقه صبر کنند و بعد از آن یک شیرینی دیگر هم به آن اضافه شده و می توانند دو شیرینی را بخورند.

 

تحقیق مارشملو

 

بنابراین کودکان دو انتخاب داشتند ، یکی این که مارشملو را همان لحظه بخورند و یا اینکه می توانستند ۱۵ دقیقه صبر کنند و یک شیرینی دیگر هم جایزه بگیرند و دو شیرینی بخورند.

اتفاقات جالبی رخ داد ، برخی از کودکان به محض رفتن آن فرد از اتاق شروع به خوردن مارشملو کردند و برخی دیگر دوست داشتند بخورند اما تلاش میکردند تا کمی بیشتر منتظر باشند تا شیرینی بیشتری بخورند و حتی شیرینی را بو می کردند ، نزدیک دهانشان می آوردند و بعد دوباره سرجایش قرارمی دادند تا اینکه در نهایت حدود یک سوم از کودکان توانستند تا پایان ۱۵ دقیقه منتظر بمانند و یک شیرینی بیشتر بخورند.

بعد از گذشت چند دهه محققان زندگی این کودکان را بررسی کردند و مشاهده کردند آنهایی که توانسته بودند خودشان را کنترل کنند به مراتب انسانهایموفق تری هستند.

نکته ای که از این تحقیق می توان آموخت این است که اگر بتوانیم در زمان هایی خودمان را کنترل کنیم و انتخاب بهتری داشته باشیم در آینده می توانیمموفقیت های بیشتر و لحظه های شیرین تری را تجربه کنیم.

این اتفاق نه تنها در کودکی بلکه برای ما انسانها در بزرگسالی و حتی پیری هم تکرار می شود و از بین همه انسان ها ، افرادی موفق هستند که از لذت آنی برای رسیدن به لذتی بزرگتر و بهتر صرف نظر می کنند.

 

موفقیت

 

خیلی از افراد رو دیدیم که به دنبال موفقیت هستند ولی تعریفشان از موفقیت چیز دیگری است.

مثلا بعضی از افرادی که با آنها برای استخدام مصاحبه می کردم ،می خواستند در شغل شان موفق باشند ولی واقعا حاضر نبودند برای پیشرفت شان حتی یک مقاله تخصصی مرتبط با کارشان را مطالعه کنند بنابراین در بلند مدت نتیجه دلخواه شان را از شغل شان نمی گرفتند.

 

گاهی اوقات ما فکر می کنیم موفق هستیم ولی در بلند مدت هیچ موفقیتی نخواهیم داشت اگر حاضر

نباشیمتلاش کنیم و صبور باشیم تا نتیجه بهتری بگیریم.

 

اغلب افراد هر ساله موقع هدفگذاری می نویسند ” میخوام آدم موفقی باشم ” ، “درآمدم رو چند برابر کنم” یا ” فلان چیز رو بخرم” و… ولی آیا واقعا همهبه اهدافشان می رسند ؟ آیا به این نکته توجه دارند که برای موفقیت در رسیدن به اهداف می بایست کارهای متفاوتی انجام بدهند؟

چون متفاوت بودن و انجام کارهایی که قبلا حاضر به انجام آنها نبودیم کمی سخت است بنابراین خیلی از افراد در رسیدن به اهدافشان ناکام می مانند.

 

رشد شخصی

متفاوت بودن بواسطه رشد شخصی

خیلی کم پیش می آید که افرادی با هدف رشد شخصی و پرورش توانمندی هایشان و غلبه بر اهمال کاری هایشان ،در مسیر زندگی شان حرکت کنند. اما متاسفانه اغلب علت موفق نشدن ها و معمولی بودن ها ناشی از بی توجهی به رشد شخصی هست.

 

“به ندرت پیش می آید که سطح موفقیت تان بالا تر از سطح توسعه فردی تان باشد ، چون موفقیت چیزی است که با تبدیلشدن به شخصی که می شوید آن را جذب می کنید.” 

( جیم ران)

 

ما دو انتخاب داریم یکی اینکه شیرینی خوشمزه مارشملو رو بخوریم و دید کوتاه مدت به هدف داشته باشیم، یا اینکه صبر کنیم تا در آینده شیرینی های بیشتر و خوشمزه تر بخوریم و به دنبال نتیجه بهتر در بلند مدت باشیم.

 در هر صورت هر بار که انتخاب کنیم به جای کار درست کار راحت را انجام بدهیم شخصیت مان را تشکیل می دهیم و تبدیل به فردی می شویم که به جای کار درست کار راحت را انجام می دهد و در واقع همان عادت مارشملو خوری در شخصیت ما تثبیت می شود و دیگر خبری از دستاورد ها و موفقیت های بزرگ نیست.

 

تمرکز بر هدف

تمرکز روی هدف

موفقیتی که قرار هست در آینده بدست بیاورید هیچ ارتباطی به گذشته شما ندارد و هر آنچه در گذشته انجام داده اید ، انسانی که الان هستید را ساخته اید و هر تصمیمی که امروز می گیرید و هر اقدامی که امروز انجام می دهید میزان موفقیت شما در آینده را تعیین می کند.

پس همه چیز بستگی به این دارد که شما حاضرید چه کار هایی را انجام دهید تا شما را به موفقیت برساند ؟

بنابراین لازم هست تمام تمرکزتان روی اهداف تان و کار هایی باشد که امروز قرار هست انجام دهید. هرچقدر روی هدف متمرکز باشید اشتیاق تان برای رسیدن به آن بیشتر می شود و تلاش بیشتری انجام می دهید.

اقدامات کوچک و موفقیت های کوچک در نهایت نتایج بزرگ ایجاد می کنند و این تنها اصل موفقیت است. پس برای تشویق خودتان بعد از هر موفقیت کوچک به خودتان جایزه بدهید.

 

دوست خوبم امیدوارم که این مقاله برای شما جالب و مفید بوده و تحولی در نگرش شما در مورد موفقیت ایجاد کرده باشد، پس همین الان برای خودت بنویس برای اینکه فردا موفق بشوی امروز حاضری چه کارهایی انجام دهی ؟

 

تفاوت انسان های موفق با انسان های ناموفق :

“انسان های موفق کار هایی را انجام می دهند که انسان های نا موفق حاضر به انجام آنها نیستند”

زهرا ابراهیمی هستم مدرس ، مشاور و سخنران در حیطه مهارت های ارتباطی و فروش . علاقه مند به حوزه ارتباطات ، روابط بین فردی و فروش هستم و به افراد کمک کنم تا روابط خوبی را تجربه کنند و زندگی بهتری برای خود و اطرافیانشان بسازند .

ورود به اینستاگرام
مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *